[-]
آخرین ارسالی ها
فروشگاه تخصصی بلبرینگ
شروع کننده:nik952148 آخرین پست توسط:nik952148 پاسخ ها:0 انتقادات و پيشنهادات نمایش ها:25 زمان:۱۰-۹-۱۳۹۸
فروشگاه تخصصی نوار نقاله
شروع کننده:nik952148 آخرین پست توسط:nik952148 پاسخ ها:0 انتقادات و پيشنهادات نمایش ها:36 زمان:۱۰-۹-۱۳۹۸
علائم فیستول واژن چیست؟
شروع کننده:colorectal آخرین پست توسط:colorectal پاسخ ها:0 پزشکی , آرایشی و بهداشتی نمایش ها:17 زمان:۱۰-۹-۱۳۹۸
بیماریهای مقاربتی را جدی بگیرید!
شروع کننده:colorectal آخرین پست توسط:colorectal پاسخ ها:0 پزشکی , آرایشی و بهداشتی نمایش ها:21 زمان:۱۰-۹-۱۳۹۸
فروش آنلاین محصولات کامان
شروع کننده:mmostafa.aahmadi آخرین پست توسط:mmostafa.aahmadi پاسخ ها:0 مطالب دیدنی و گفتگوي آزاد نمایش ها:21 زمان:۹-۹-۱۳۹۸
کپسول اتش نشانی
شروع کننده:idahh آخرین پست توسط:idahh پاسخ ها:0 ورزشی نمایش ها:17 زمان:۷-۹-۱۳۹۸
پولسازی
شروع کننده:idahh آخرین پست توسط:idahh پاسخ ها:0 طراحی و برنامه نویسی نمایش ها:24 زمان:۷-۹-۱۳۹۸
امضا
شروع کننده:idahh آخرین پست توسط:idahh پاسخ ها:0 اخبار ايران و جهان نمایش ها:17 زمان:۷-۹-۱۳۹۸
استفاده از فضای سفید طراحی سایت
شروع کننده:nargeskamali آخرین پست توسط:mmostafa.aahmadi پاسخ ها:0 مطالب دیدنی و گفتگوي آزاد نمایش ها:31 زمان:۹-۹-۱۳۹۸
Provigil Wired Magazine 75hat
شروع کننده:KennethBrike آخرین پست توسط:AlvinEnvef پاسخ ها:1 بخش خودرو نمایش ها:13077 زمان:۵-۹-۱۳۹۸
جهت حرکت: - سرعت: - (توقف | حرکت) - بارگذاری مجدد


ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
ارتودنسی ثابت، مزایا و عوارض آن
۲۰-۶-۱۳۹۸, ۱۲:۱۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰-۶-۱۳۹۸ ۱۲:۱۴ عصر، توسط aslanzade.)
ارسال: #1
ارتودنسی ثابت، مزایا و عوارض آن
اطلاعات کامل قبل از انجام ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت بر خلاف ارتودنسی متحرک به صورتی است که نمی توان دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرد. تنها کاری که بیمار باید در طی درمان انجام دهد این است که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند تا دندان ها تغییر رنگ ندهند و پوسیده نشوند و در صورتی که متخصص ارتودنسی تجویز کند بیمار باید الاستیک نیز استفاده کند[تصویر: conventional_braces.png]

به این صورت است که با استفاده از دستگاه های مخصوص، اجزای ارتودنسی ثابت به صورت نگین بر روی دندان بیمار چسبانده می شود و بیمار دیگر قادر به حرکت دادن آن ها نیست. در روش ارتودنسی ثابت براکت ها به دندان ها چسبانده می شود و از طریق سیم ها و اجزای دیگر به سیم ها به دندان ها فشار وارد می شود تا در جای مناسب خود قرار گیرند. اصلی ترین سوالات در مورد ارتودنسی ثابت دندان هاطول دوره ی درمان ارتودنسی ثابت ؟طول دوره ی درمان می تواند بر اساس شدت و نوع ناهنجاری دندان متفاوت باشد اما به طور میانگین طول این دوره ی درمانی حدودا 2 سال است. برای اثر بخشی بیشتر این درمان بهتر است بیمار از خوردن مواد غذایی سفت مانند بلال ، میوه های هسته دار و زیتون و … پرهیز کند زیرا خوردن این مواد غذایی ممکن است باعث شود که براکت ها از دندان ها جدا شوند و همین باعث می شود که چسباندن براکت های جدید به دندان ها زمان درمان را طولانی تر کند و  از طرفی این کار به دندان ها نیز آسیب می رساند.لازم به ذکر است که طولانی بودن زمان ارتودنسی ثابت به این دلیل است که در روش ارتودنسی ثابت دندان ها، در طی ماه یک میلی متر حرکت می کنند و این میزان حرکت حتی ممکن است گاهی اوقات چندان مشهود نباشد. چرا بهترین روش ارتودنسی ثابت است ؟در روش ارتودنسی ثابت دندان ها در جای مناسب خود قرار می گیرند، دندان های شلوغ تنظیم می شود و فک ها نیز به صورت متقارن قرار می گیرند.

چیزی که باعث می شود روش ارتودنسی ثابت تا این اندازه موثر باشد و چنین اثراتی داشته باشد این است که در روش ارتودنسی ثابت براکت ها به دندان ها چسبانده می شوند و سپس سیمی از بین براکت ها رد می شود و در نهایت کش های بسیار ظریفی بر روی براکت ها انداخته می شود.

[تصویر: preview-full-These-Are-Not-Your-Mothers-...Braces.png]

طی دوره ی درمانی ارتودنسی ثابت، بیمار باید طی دوره های زمانی مشخصی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند طی جلساتی که بیمار به متخصص مراجعه می کند این کش های ظریف طی هر جلسه ی درمانی تعویض خواهد شد ولی سیم های ارتودنسی هر جلسه تعویض نخواهند شد.برای این که پس از ارتودنسی دندان ها با نظم بهتری کنار یکدیگر قرار گیرند گاهی نیاز خواهد بود برخی از دندان ها که غالبا شامل دندان های آسیای کوچک فک بالا و فک پایین می شود کشیده شود. البته لازم به ذکر است که در مورد کشیدن دندان برای ارتودنسی ثابت قانونی وجود دارد و آن این است که نباید دندان نیش کشیده شود حتی اگر دندان نیش به گونه ای باشد که کامل بیرون زده باشد و یا نهفته باشد نیز نباید دندان نیش را کشید.البته فقط یه استثنا برای کشیدن دندان های نیش وجود دارد و آن این که اگر دندان نیش به گونه ای باشد و در موقعیتی قرار داشته باشد که نتوان آن را حرکت داد می توان آن را کشید.پس از این که دندانی کشیده می شود با عقب بردن دندان های قدامی فک بالا و فک پایین و یا با رفع شلوغی دندان ها فواصل بین دندان ها و جای دندان کشیده شده پر می شود . بنابراین بیمار به خاطر دندان های کشیده شده و فواصلی که ایجاد می کند نگران نباشند زیرا در نهایت در پایان دوره ی درمان جای تمام دندان های کشیده شده پر می شود .میزان موفقیت در روش درمان ارتودنسی ثابت ؟این که تا چه اندازه ارتودنسی ثابت با موفقیت رو به رو شود به عوامل مختلفی همچون زمان بندی درمان، انتخاب مناسب و درست دستگاه های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت، سن بیمار، تغییرات استخوانی و یا نوع جا به جایی دندان و برخی عوامل دیگر بستگی دارد.رسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان ارتودنسی منوط به همکاری شما می باشد؛ از جمله رعایت بهداشت دهان، حضور منظم در جلسات درمان ، رعایت توصیه های تغذیه ای و درمانی.حضور منظم در جلسات درمانبه دليل ماهيت دقيق و حساس درمان ارتودنسي لازم است بيمار بطور مداوم تحت كنترل و نظارت باشد و در فواصل زماني مشخص ويزيت گردد. جهت موفقیت درمان ارتودنسي حضور منظم شما در جلسات درمان ضروری می باشد. غيبت شما در جلسات درمان، دوره درمان را طولاني تر مي كند و می تواند عوارضی ایجاد کند. در ضمن خواهشمند است در صورتي كه نميتوانيد در وقت تعيين شده حاضرشويد حداقل دو روز قبل به مطب اطلاع دهيد تا برنامه مطب و وقت ساير بيماران دچار اشكال نشود.تغذیه و مراقبت از دستگاههااز وسايل ارتودنسي خود به دقت نگهداري كنيد. از گاز زدن و جویدن هرگونه غذاهاي سفت و سخت مانند نان بیات، ته دیگ، آجيل، سیب، ميوه هاي هسته دار، ساندويچ ، گوشت سفت مانند کباب یا استیک و… جداً خوداري كنيد. لقمه های غذایی بزرگ را به تکه های کوچک خرد کرده و میل نمایید. از مصرف خوراكيهاي چسبنده نظير شكلات ، گز، سوهان، لواشک و غيره جداً خوداري كنيد.عدم رعایت این موارد سبب آسیب دیدن دستگاه ارتودنسی ( بند، براکت و سیمها ) می شود. شكستگی يا مفقود شدن دستگاهها علاوه بر هزینه اضافی دوره درمان را طولانی تر مي كند و برای شما و متخصص ارتودنسی مشکلاتی ایجاد می کند.

مصرف شیرینی و مواد قندی را محدود کنید و سعی کنید تعداد وعده های مصرف آن را کاهش دهید. از خوراکی های بسیار ترش کمتر استفاده کنید. رعایت توصیه های درمانیرسیدن به نتیجه مطلوب و موفقیت درمان منوط به همکاری شما می باشد. در مواردی لازم است از کشهای بین فکی، پلاكهاي متحرك و يا دستگاههاي خارج دهاني استفاده نماييد در صورتي كه آن وسايل به اندازه ساعات خواسته شده در شبانه روز استفاده نشوند، زمان درمان طولاني مي شود و يا ممكن است در پايان كار نتيجه مطلوب حاصل نشود. در انتهای درمان و دوره نگهداری از شما خواسته مي شود كه جهت نگهداري و تثبیت نتايج بدست آمده از پلاكهاي متحرك استفاده كنيد.رفع مشکلات در منزلبعد از قرار دادن دستگاه ارتودنسی ثابت ( بند و براکت) ممکن است زخمهایی داخل دهان ایجاد شود. در صورت احساس ناراحتی می توانید در نواحی دردناک روی براکتها موم قرار دهید ( بویژه هنگام خواب).
بعد از جلسات درمان ممکن است مقداری درد و فشار در دندانها احساس کنید که امری طبیعی می باشد. در صورت نیاز می توانید از استامینوفن یا مسکن دیگر استفاده نمایید.بهداشت دهان در زمان ارتودنسیسلامت دندانها و لثه جهت درمان ارتودنسی ضروری است. عدم رعايت بهداشت دهان سبب پوسيدگي و بيماري لثه (التهاب و خونریزی لثه) می گردد و در مورد افرادي كه تحت درمان ارتودنسي هستند، مسواك زدن دقيق دندانها نسبت به افراد دیگر از اهميت بيشتري برخوردار است. باید پس از هر وعده غذایی دندانهای خود را با مسواك به دقت تميز كنيد. روزی یکبار از نخ دندان استفاده نمایید.قبل از شروع درمان ارتودنسی ثابت مسواک ارتودنسی ، مسواک بین دندانی و نخ دندان سوپرفلاس را تهیه بفرمایید. همیشه مسواک خود را همراه داشته باشید. خمیر دندان حاوی فلوراید و دهانشویه ها به بهداشت دهان شما کمک میکنند. اگر در ناحیه ای لثه شما تورم یا خونریزی دارد، آن ناحیه را بیشتر تمیز کنید. عوارض ارتودنسی ثابتارتودنسی ثابت در کنار تمام مزایایی که دارد، عوارضی نیز دارد که ممکن است

در نهایت برخی از افرادی که ارتودنسی ثابت انجام می دهند را با مشکلاتی رو به رو کند از جمله ی این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. استفاده از روش ارتودنسی ثابت می تواند باعث ناراحتی مفصل گیجگاهی شود.
 2. ارتودنسی ثابت می تواند بیمار را در جویدن و هضم غذا با مشکل مواجه کند
 3. در ارتودنسی ثابت گاهی اوقات امکان این وجود دارد که دندان ها به صورت صحیح جفت نشوند به عبارتی ممکن است فک ها به صورت متقارن قرار نگیرند و همین ممکن است باعث شود که بیمار به صورت مکرر پس از طی دوره ی درمانی، زبان و یا گونه ی خود را گاز بگیرد.
 4. در این روش درمانی امکان این وجود دارد که بیمار را درد در ناحیه ی صورت و یا سردرد های مزمن نیز رو به رو شود
 5. چون در روش ارتودنسی ثابت، دستگاه ارتودنسی به صورت ثابت در دهان قرار دارد دندان ها به راحتی تمیز نمی شوند و احتمال پوسیدگی دندان و مشکلات لثه وجود دارد.
 6. گاهی نیز ممکن است به دلیل تنگی فک، انحراف در فک و عدم تقارن در صورت ایجاد شود.

در آخر برای انتخاب هر روش از ارتودنسی باید با دکتر متخصص ارتودنسی مشورت کنید. 

 
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا

http://www.baleparvaz.com/baleparvaz.gif