تالار گفتگوی جامعه معلولین ایران
چرا چراغ باتری روشن می شود؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتگوی جامعه معلولین ایران (http://www.iransdp.ir)
+-- انجمن: تالارهای عمومی (/forumdisplay.php?fid=54)
+--- انجمن: بخش خودرو (/forumdisplay.php?fid=82)
+--- موضوع: چرا چراغ باتری روشن می شود؟ (/showthread.php?tid=3794)چرا چراغ باتری روشن می شود؟ - fatighati - ۱۹-۸-۱۳۹۸ ۰۵:۳۹ عصر

 چراغ باطری روی داشبورد یک سیستم هشدار دهنده است که از وضعیت ماشین شما خبر می دهد. در اینجا به بیان 5 مورد می پردازیم که باعث روشن شدن چراغ هشدار باتری روی داشبورد خودرو می شوند. این علامت های هشدار  با  روشن شدن خودرو روشن می شوند. اگر چراغ باتری روشن بماند، پس حتما یک مشکلی وجود دارد. 


 1- باتری


اولین موردی که باید بررسی شود، خود باتری خودرو ست. باید باتری را کاملا بررسی کنید و مطمئن شوید که در بهترین شرایط قرار دارد. در حالت عادی باید چراغ باطری سبز رنگ باشد و این بدان معناست که به خوبی کار می کند. وقتی چراغ باتری قرمز باشد، یعنی بیش از حد داغ کرده است. باید هر چه زودتر باتری خود را تعویض کنید.شما میتوانید با استفاده از ابزار مخصوص، چک کنید که آیا باتری شما دارای ولتاژ مناسب هست یا خیر! همچنین باید کانکتورها را بررسی کنید، چرا که ممکن است دلیل روشن ماندن چراغ باتری، خرابی این اتصالات باشد.قطب مثبت و منفی باتری ماشین خود را چک کنید و مطمئن شوید که سالم باشند. در غیر این صورت ممکن است از اتصال الکتریکی جلوگیری کند. در صورت عدم اتصال الکتریکی، باتری شما به درستی شارژ نمی شود. در آخر، اگر زمان زیادی ست که از این باتری کار می کشید، پس شاید وقت آن رسیده که تعویضش کنید. 


2- آلترناتور


بعد از بررسی باتری، باید آلترناتور یا دینام را چک کنید. شما باید بدانید که در چه مواردی آلترناتور بد کار می کند و این مسئله به مدل آن بستگی دارد. در بعضی از مدل ها، آلترناتور خودرو که وظیفه تولید برق و انتقال آن به باتری را دارد،  به طور کامل از کار می افتد و دیگر شارژ نمی کند.

 3- رگولاتور

یک مشکل دیگری که موتور وسیله نقلیه شما با آن مواجه خواهد شد، احتمالا به رگولاتور ماشین شما مربوط می شود که وظیفه رساندن شارژ سریع به باتری را دارد. اگر بیش از حد شارژ شود، ممکن است به باتری اسیب برساند. از طرف دیگر اگر به اندازه کافی شارژ نرساند، موتور به اندازه کافی قدرت کارکردن ندارد.همچنین باید بدانید که رگولاتور بخشی از آلترناتور می باشد و شما مجبور هستید کل آن را با هم تعویض کنید. انجام این کار به شما اطمینان می دهد که دیگر با چراغ باتری روشن مواجه نخواهید نشد.

 4- تسمه

تسمه خودرو امکان چرخش برای آلترناتور را فراهم می کنند. هر بار که می چرخد، میتواند میزان کافی برق تولید کند، که به باتری ماشین منتقل می شود. درست مثل هر بخش دیگر از موتور، مطمئن شوید که تسمه ها هم به درستی کار می کنند، چرا که در کارکرد درست خودرو ضروری هستند. 

5- کابل ها

مورد بعدی که باید در موتور ماشین خود چک کنید، کابل ها هستند. مطمئن شوید که شل یا پاره نشده باشند و به درستی کار کنند. در غیر این صورت ، الترناتور به اندازه کافی نمی چرخد و شارژ کافی به باتری انتقال نمی دهد. پس باید کابل ها محکم و سالم باشند. اگر حتی کمی شل شده اند، آنها را محکم کنید.همچنین مطمئن شوید که کابل های برق به کانکتورهای باتری متصل و محکم باشند. سیم ها را چک کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می کنند و شکسته نباشند. در صورت خرابی سیم ها، باتری شارژ کافی دریافت نخواهد کرد. بنابراین چراغ باتری روشن خواهد شد. به طور خلاصه، شما باید آلترناتور، دینام، رگولاتور، تسمه ها و کابل های برق را بررسی کنید. در صورت نیاز، اب روی موتور خود اسپری کنید تا تمیز باشد. البته حواستان باشد که نباید این قطعات خودرو  خیس باشند، پاره شوند یا آسیب دیده باشند.


منبع : فروشگاه آنلاین قطعات خودرو پارت جنیون